IMG_6459

W ostatnim odcinku “Pytanie Na Śniadanie” mówiłam o tym, jak przedłużyć życie kuchennych akcesoriów. Tu możecie zobaczyć o czym rozmawialiśmy:

https://pytaniensniadanie.tvp.pl/36370936/przedluz-zycie-kuchennych-akcesoriow

Deski kuchenne, noże, garnki, patelnie, drewniane łopatki, chlebak, te wszystkie akcesoria niszczą się w wyniku ich użytkowania. Podam Wam kilka sposobów na przedłużenie ich żywotności w naszej kuchni:

  • drewniane deski do krojenia- pamiętajcie aby nie wkładać ich po użyciu do zmywarki, bo po umyciu mogą się rozwarstwić. Najlepiej myć je pod bieżącą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Dobrze jest też natrzeć je przed pierwszym użyciem oliwą lub olejem rzepakowym, to je bardziej zaimpregnuje. Bardzo ważne! Używajcie do krojenia ryb, mięsa, serów osobnych desek. Po krojeniu ryb często zostaje na desce nieprzyjemny zapach, wystarczy wtedy przetrzeć deskę świeżą cytryną.
  • wałek do ciasta- bardzo łatwo go doczyścić z resztek przyklejonego cista zwykłą solą kuchenną. Wystarczy go nią posypać i lekko pocierać.
  • łopatki i drewniane łyżki- co jakiś czas dobrze jest przetrzeć je octem jabłkowym, nie będą wtedy tak bardzo chłonąć tłuszczu i zapachów.
  • chlebak-  jeśli chcemy aby nie pojawiała się w nim pleść, wystarczy przetrzeć go od czasu do czasu szmatką nasączoną octem i zostawić otwarty do wywietrzenia zapachu octu.
  • teflonowe patenie- najlepiej myć ręcznie i dopiero gdy po użyciu wystygną, używając do tego delikatnej szmatki, żeby nie porysować powierzchni, a po wyschnięciu naoliwić ręcznikiem papierowym nasączonym w oliwie.
  • noże- nie wkładajcie ich do zmywarki bo rdzewieją, najlepiej umyć je pod letnią wodą, tym bardziej po krojeniu cytrusów, w których zawarte kwasy mogą też powodować ich rdzewienie.
  • garnki- lepiej myć w letniej wodzie i jeśli się przypalą nalać do środka wody i dodać dwie łyżki sody oczyszczonej, zostawić na 15 minut, potem garnek powinien się łatwiej domyć.

IMG_6440IMG_6476IMG_6482

IMG_6487

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *