Korek reaktywacja. Nawet nie wiecie ile rzeczy można zrobić z korka od wina 🙂 Przeczytajcie mój felieton.

Magazyn “Wnętrza Daniela”
wydanie nr.4, z 19.12.2013, str.54-55.
Dział: WNĘTRZA_ pod lupą
Tytuł felietonu. Korek reaktywacja
Otwierasz wino, delektujesz się jego bukietem, a strażnik aromatu, poczciwy korek ląduje, w koszu lub szufladzie. Zobacz jaki potencjał drzemie w tym niepozornym surowcu.

Uwielbiam pić wino. Najlepiej w dobrym towarzystwie, jedząc krewetki w eleganckiej restauracji. Wino smakuje mi zawsze, a najbardziej wytrawne i chilijskie. Lecz nie o winie tym razem, tylko o korku od wina, który ten trunek dobrze zabezpiecza w butelce i powoduje, że nabiera ono swojej mocy, smaku i aromatu. Dlatego znawcy tematu często nazywają go zwierciadłem wina. Dzięki niemu mogą bowiem dowiedzieć się, jak wino było przechowywane i w jakiej obecnie jest kondycji. Wydawałoby się więc, że po otwarciu butelki korek do niczego nam się nie przyda i jest do wyrzucenia. Otóż nie! Możemy mu podarować nowe życie wykonują c z niego wiele przedmiotów codziennego użytku oraz elementy do dekoracji naszego mieszkania.

LEKKI I WYTRZYMAŁY

Korek pozyskuje się z wieczne zielonego dębu korkowego (Quercus suber),jego zewnętrznej, obumarłej części kory, nie wyrządzając przy tym krzywdy drzewu. Najlepsze warunki dla wzrostu tych roślin występują w zachodniej części basenu Morza Śródziemnomorskiego: w Hiszpanii, we Francji ,Włoszech, w Maroku, Algierii i Tunezji, a prym w produkcji korka wiedzie Portugali.
Korek jest utrzymującym się na wodzie, elastycznym i ognioodpornym materiałem, składającym się z obumarłych komórek tkanki drzewnej
wypełnionych azotem i nieprzepuszczających powietrza ani wody. Powietrze co najwyżej może przeniknąć między korkiem a wewnętrzną ścianką szyjki butelki, jednak im wyższa jakość korka, tym mniejsza wymiana powietrza.
Dzięki swym właściwościom korek jest świetnym materiałem na zatyczki do butelek więc 60 proc. Wytwarzanego korka jest przetwarzane w ten właśnie sposób.

KORKOWE METAMORFOZY

Po otwarciu wina korek zaczyna żyć na nowo. Jego potencjał możemy wykorzystywać w zasadzie większości pomieszczeń. Bąbelkowa struktura i ognioodporność korka pozwalają na wykorzystanie go do wykonania świetnej podkładki pod gorące garnki. Zyskujemy więc praktyczny i jednocześnie elegancko wyglądający gadżet do kuchni. Jeśli w przedpokoju chcemy mieć miejsce do przyczepiania notatek, kluczy lub biżuterii to wykonana z korka tablica doskonale spełni nasze oczekiwania i może zawisnąć na ścianie niczym obraz. Moja suczka Fidżi lubi korek podgryzać –i mamy tanią i ekologiczną zabawkę z recyklingu. W salonie nudna komoda zmieni swój wygląd jeśli uchwyty do niej zrobimy z korków do wina-nada jej to niepowtarzalny styl. Przed drzwiami wejściowymi może nas powitać korkowa wycieraczka –ale aby ją wykonać będziemy musieli prowadzić ożywione życie towarzyskie. Podając gościom herbatę czy wino możemy ją postawić na podkładce wykonanej z korka, a przygotowując przyjęcie, możemy wykorzystać korek do prezentacji wizytówek wskazujących kto gdzie ma zasiąść. Na tarasie możemy postawić puf wykonany z korka i nie musimy się martwić o pogodę, bo nie będzie miała ona znaczącego wpływu na wygląd naszego mebla.

MAŁY WIELKI KOREK!- MOŻLIWOŚCI JEGO UŻYCIA SĄ NIEZLICZONE

Mogłoby się wydawać , że ta mała zatyczka od wina do niczego więcej nam się nie przyda, a tu proszę- odrobina wyobraźni i nasze mieszkanie może zaciekawić gości mnóstwem nowych gadżetów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *